Jak działają sterylizatory?

Czym jest sterylizator? To urządzenie, które używając promienie UV, przyczynia się do śmierci mikroorganizmów, bo uszkadza ichniejszym struktury DNA. Sterylizatory są specjalistycznymi urządzeniami, w które inwestują niektóre gałęzie przemysłu.

Sterylizator UV jest w ogromnej liczbie przypadków spotykany w lecznictwie i medycynie. Przecież narzędzia chirurgiczne i lekarskie bardzo często są narzędziami wielokrotnego użytku tylko dlatego, że możliwa jest ich sterylizacja. Gdyby takich urządzeń nie było, to właściwie każde takie narzędzie chirurgiczne musiałoby być jednorazowym.
Sterylizator można byłoby porównać do odkażacza. To takie urządzenie, do którego wkłada się narzędzia chirurgiczne, aby za jego radą stosownie je wyczyścić. Jednakże jest to czyszczenie specjalistyczne i bardzo dokładne. Pod wpływem promieni UV, jakie są podstawa funkcjonowania sterylizatora, dochodzi do zabicia wszelkich niebezpiecznych drobnoustrojów. Tym samym narzędzia chirurgiczne można wykorzystać po raz kolejny. Sterylizacja taka przeprowadzana jest po każdym użyciu narzędzi lekarskich. W wielu przypadkach tak przygotowane narzędzia są ponadto szczelnie pakowane, żeby tym samym zabezpieczyć je jeszcze całkiem dobrze. Sterylizatory wykorzystuje się także w przemyśle gastronomicznym. Powszechnie stosuje się sterylizatory powietrza w przeróżnego rodzaju pojemnikach. Sterylizuje się wodę na basenach i ta, która wykorzystywana jest w szklarnictwie. Urządzenia te mają szerokie wykorzystanie. Jeśli umieszcza się je na basenach, to nie jest już konieczne chlorowanie wody, bo sterylizator należycie oczyszcza wodę w basenie.
Źródło: sterylizatory uv.

Share

One comment on Jak działają sterylizatory?

Dodaj komentarz