Analiza statystyczna – komu ona jest potrzebna?

Analizy statystyczne są zestawieniami, które obrazują nasilenie jakiegoś zjawiska w danym czasie. Tak prawdopodobnie najkrócej i najlepiej ogólnie można byłoby je zdefiniować.

Analizy statystyczne przygotowują ośrodki badania opinii publicznej na różne potrzeby. Czasami takie zgłaszają firmy, które planują wprowadzenia na rynek danego produktu i wolą się rozeznać w tym, czy będzie na taki zapotrzebowanie. W pewnych przypadkach takie analizy projektuje się, żeby zbadać popularność danego produktu.
Badania takie bardzo w znaczącej liczbie sytuacji organizuje się także na potrzeby wszelakiego rodzaju prac naukowych, jednak wbrew pozorom nie są one zwykłe. W celu dokonania statystyki trzeba umiejętnie dobrać grupę badawczą. Tylko wtedy analiza statystyczna będzie miarodajna i będzie prawdziwa. W wielu przypadkach wykonanie takich badań zleca się, bo zajmują one dużo czasu. W niektórych pracach naukowych przywołuje się statystyki z minionych lat, które zostały skutkiem wcześniejszych badań. W ten sposób także się postępuje, o ile dane opracowanie naukowe nie wymaga badań statystycznych własnych. Ci, którzy wykonują obliczenia statystyczne mają w tym najczęściej już spore doświadczenie i wiedzą, jakimi sposobami je przeprowadzać, żeby zostały dobre i rzetelne. Statystyki mają to do siebie, że wiele z nich przeprowadza się regularnie, na przykład co kilka lat. Mają one znaczenie dla wielu dziedzin edukacji. W wielu przypadkach takie statystyki podaje się w programach informacyjnych, żeby tym samy zobrazować siłę danego zjawiska. Takie są podawane na przykład przez policję, kiedy ta pokazuje, ile wypadków drogowych miało miejsce w danym okresie.
Źródło informacji: Obliczenia statystyczne .

Share

One comment on Analiza statystyczna – komu ona jest potrzebna?

Dodaj komentarz